Anasayfa
20 Kasım 2023 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Arjantin'in yeni aşırı sağcı başkanı Javier Milei kim?

Arjantin'in yeni aşırı sağcı başkanı Javier Milei kim?

Arjantin'de 19 Kasım seçimlerinin ardından aşırı sağcı Javier Milei cumhurbaşkanı seçildi. Eski ABD Başkanı Donald Trump'a benzer aykırı açıklamaları ve Arjantin ekonomisini iyileştirmeye yönelik radikal çözümleriyle dikkat çeken Milei, uzun yıllar ekonomi profesörü olarak çalışmış ve televizyon programlarıyla tanınmıştı.

Sağlık sistemini ve bazı kamu kurumlarını özelleştirmek, kamu harcamalarını sınırlamak ve vergilerde kesinti yapmak isteyen Milei'nin seçim öncesinde eleştirildiği noktalardan biri de seçim öncesinde çevre, sağlık ve eğitim gibi bakanlıkları kapatacağını açıklamasıydı.

Milei'nin hedefi aynı zamanda ekonomik ilişkileri de yeniden düzenlemek. Arjantin'in Brezilya ve Çin gibi en büyük ticaret ortaklarıyla "komünistlerle anlaşamadıkları" gerekçesiyle hükümetlerarası ilişkileri durdurma ve bu ilişkileri özel yatırımcılara ve işletmecilere bırakma hedefini dile getiriyor.

Geçen hafta Milei, hükümetinin ABD, İsrail ve "özgür dünya" ile çalışacağını söyledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erkan Baş'tan Erdoğan ve Altun'a: "Yenilen ülkeyi terk eder" Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'a olay gönderme İran'da kum fırtınası: 700 kişi hastaneye kaldırıldı Öğrencileri sevindirecek haber