Anasayfa
24 Kasım 2022 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Bakan Nabati'den faiz kararı sonrası bankalara çağrı: Piyasa faizlerinin tek haneye inmesini bekliyoruz

Bakan Nabati'den faiz kararı sonrası bankalara çağrı: Piyasa faizlerinin tek haneye inmesini bekliyoruz

Faiz oranlarını 150 baz puan indiren merkez bankası, faiz oranını yüzde 9'a indirdi. Faiz oranları 2 yıl sonra ilk kez tek haneli rakamlara indi. Kararın ardından Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bankaları arayarak, "Önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin tek hanelere inmesini bekliyoruz" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Kasım ayındaki toplantısını gerçekleştiren Para Politikası Kurulu, politika faiziyle örtüşen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10,5'ten yüzde 9'a indirdi.

2 YIL SONRA TEK HANE FAİZ
Merkez bankası son 4 ayda 500 baz puan indirime gitti. Faiz oranları Ağustos ve Eylül aylarında 100 baz puan, Ekim ve Kasım aylarında ise 150 baz puan gerilemiştir. Faiz oranları iki yıl sonra ilk kez tek haneye indi.

BAKAN NEBATİ'DEN BANKALARA ÇAĞRI
Faiz kararının ardından sosyal medyada yaptığı değerlendirmenin ardından Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de bankaları aradı. Bakan Nabati, piyasa faiz oranlarının tek hanelere düşmesini beklediklerini söyledi.

Bakan Nebati paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Ekonomi Modelimiz kapsamında uygulamaya aldığımız politikaların ve yakın dönemde kurumlarımızın koordineli bir şekilde almış olduğu tedbirlerin katkısıyla politikakredi faizi makası kademeli biçimde kapanıyor. Bu sayede önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz.

"TÜRKİYE EKONOMİSİ YOLUNA GÜÇLÜ ŞEKİLDE DEVAM EDECEK"
Böylece, tüm dünyada resesyon endişelerinin arttığı bir dönemde Türkiye ekonomisi yoluna güçlü bir şekilde devam edecek; Türkiye ekonomisi Model'in sacayakları üzerinde yükselmesini sürdürecektir."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sözcü yazarından AKP'ye zor sorular: 'İktidar çok dikkatli olsun...' Milyonlarca insanı ilgilendiren haber! Yine zam yine zam! ERDOĞAN MÜJDEYİ VERDİ! Türkiyeyi Sevince B'oğan Haber! Yeşilçam'ın yıldız oyuncularından Fatma Girik hayranlarını yine korkuttu