Anasayfa
20 Temmuz 2022 ( 3 izlenme )
Reklamlar

Definecilerin yeni hedefi tüneller oldu! Sikkeler çalınmış!

İstanbul Üsküdar'da kaç asırdır bilinmeyen ve bugün hala varlığını sürdüren gizli bir tünel defineciler tarafından tahrip edildi. 

Çengelköy'den Kuzguncuk'a kadar giriş çıkışları uzanan gizli tünelin yanında kamp kuran defineciler, kurdukları mekanizmayı kullanarak tünelin tuzak kapaklarını etkisiz hale getirerek tünele girdi. Definecilerin tünelden altın ve madeni para çalmış olabileceğine inanılıyor.

Üsküdar'da yüzyıllar önce kazıldığı ve günümüze ulaştığı sanılan bir yeraltı tüneli defineciler tarafından tahrip edildi.

İddiaya göre Çengelköy'den bir ucuna, Kuzguncuk'tan diğerine uzanan gizli tünelin yakınında kamp kuran defineciler aylarca tüneli kazarak yaklaşık 500 metre kazdılar. Define avcıları, yanlış açılmış gibi üzerine toprak dökülmesine neden olduğu tüneldeki tuzak kapıları kurdukları mekanizma ile etkisiz hale getirdikleri ortaya çıktı. 

Tünelde kazı yapan definecilerin tünelde bulunan tarihi eserleri ve madeni paraları çalmış olabileceğine inanılıyor. Müfettiş Fatih Bayrak olayı fark etti, yıkılan tüneli cep telefonuna kaydetti ve ardından durumu yetkililere bildirdi. Yetkililer tünel çevresinde çalışma başlattı.


"PROFESYONEL BİR ŞEKİLDE MAĞARA YAĞMALANMIŞ"
Mağaracı ve tünel kaşifi Fatih Bayrak, "Mağaracı ve antre kaşifi olarak bölgeyi keşfetmek için bölgeye geldiğimizde bu gizli geçit mağarasını gördük. Toplanıp içeri girdik. 450 ila 500 metre uzunluğundaki mağara ve gizli geçit, Çengelköy'den Kuzguncuk'a kadar uzanıyor. Biz içeri girerken hazine avcıları çoktan kazmış bile halbuki "Koridorda üç tuzak vardı" dedi.