Anasayfa
25 Kasım 2022 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Diş ve diş eti bakımı nasıl yapılmalıdır?

Dişler çok sert fırçalanırsa, çok sert diş ipi kullanılırsa veya takma dişler yanlış kullanılırsa diş eti kanamaları meydana gelebilir. 

Bunlara ve diğer günlük sorunlara ek olarak, diş eti kanaması ayrıca periodontitis, lösemi, vitamin eksikliği ve trombosit eksikliği gibi hastalıkları da gösterebilir. Bu tür hastalıklar diş etlerinin daha kolay kanamasına ve iltihaplanmasına neden olur. 

Bu nedenle diş eti kanaması sorunu yaşayanların sağlık kuruluşları ile iletişime geçerek bu sorunun nedenini öğrenmesi ve tedavi sürecini başlatması gerekmektedir.

Diş eti bakımı nasıl olmalıdır?
Kanayan diş etleri en çok dişlerinizi fırçalarken kanın görünmesiyle fark edilir. Ayrıca bazı hassasiyet sorunları da diş eti kanamalarına neden olan hastalığın çeşitli belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Diş eti kanamasının başlıca belirtileri sıcak ve soğuk içecekler tüketildiğinde diş etlerinde karıncalanma, yemek çiğnerken diş etlerinde baskı hissi, diş etlerinde kızarıklık ve buna bağlı olarak şişme, kullanılan takma dişlerin diş etlerini aşırı sıkmasıdır.

Diş eti kanamaları genellikle sebep değil sonuçtur. Bu sonucun önüne geçmek için düzenli olarak bir uzmandan yardım almak gerekir. Günlük ağız ve diş bakımı düzenli yapılmalı ve en az 6 ayda bir diş hekimine muayene olunmalıdır. 

Ağız sağlığı ile ilgili herhangi bir sorun diş muayenesi ile kolayca tespit edilebilir. Muayene sırasında diş hekimi muayene yaptığından ve hasta doktoruna derdini anlattığı için olası diş hastalıkları kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. Bazı durumlarda, doktor teşhise yardımcı olmak için bazı testler isteyebilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ÜNLÜ OYUNCU AYBERK PEKCAN Tüm dünyayı sevindiren haber! 'Erdoğan nasıl biri?' sorusuna Metin Feyzioğlu'ndan ilginç yanıt Bir fatura soygunu daha