Dr Savaş 'Böyle Bir Şey Olamaz'

16 izlenme 06 Ocak 2021
Reklamlar
KRT'de yayınlanan 'Şimdiki Zaman'da gündeme gelen aşı tartışmalarına Prof. Dr. Serdar Savaş'ın verdiği mülakat damga vurdu. Savaş, saydığı kişilerin kesinlikle Çin'den alınan Sinovac aşısını yaptırmamaları gerektiğini söyledi.

'ÇİN BİLE KULLANMIYOR'

Serdar Savaş, kendisine sorulan "Çin, kendi vatandaşlarına Sinovac aşısı yaptırıyor mu?" sorusuna "Hayır, çünkü henüz Çin'de yasal değil. Çin Sinovac aşısı kullanmıyor ancak farklı aşılar kullanıyor." cevabını verdi. Dünyada şu an Sinovac uygulayan hiçbir ülke olmadığını söyleyen Savaş şunları söyledi:

'ÇİN AŞISININ KORUYUP KORUMAYACAĞI BELLİ DEĞİL'
"Çin aşısı bizi öldürür. Hayır Çin aşısı sizi öldürmez. Neden öldürür, sen aşı oldum hastalıktan korunuyorum zannedersin ama koruması yoktur hastalanır ölürsün. Çin aşısının yan etkisi olacağını zannetmiyorum çünkü tarihte başka örnekleri var. Ama Çin aşısı korur mu bilmiyoruz, 60 yaş üstünü korur mu yoksa zarar mı verir onu hiç bilmiyoruz. "

'60 YAŞ ÜSTÜNE YAPILAMAZ'

"Sinovac aşıları kesinlikle 60 yaş üstüne yapılamaz. Benim önerim şu, eğer birisi size Sinovac aşısını getiriyorsa ve yaşınız 60'ın üstündeyse ilkokul çocukları gibi yere yatın, debelenin, bağırın, çağırın o aşıyı yaptırmayın. Devlete, hükumete, Sağlık Bakanı'na bir görev düşüyor; 60 yaş üzerini, özellikle 70'ten başlayarak 60'a gerileyecek şekilde mutlaka Biontech aşısı vurdurun. Çünkü bunlar yaşlılar üzerinde denenmiştir. Etkilerinin ne olduğunu biliyoruz."

'RİSKLİ  GRUPTAYSANIZ, 65 YAŞ ÜSTÜ BU AŞIYI OLMASIN'

"Eğer kanser hastasıysanız, kalp hastasıysanız, ileri derecede şeker hastasıysanız Sinovac aşısını görünce yere yatın, debelenin, tekme atın ve bu aşıyı yaptırmayın. Çünkü kronik hastalığı olanlarda bu aşılar denenmedi. Moderna, Biontech ve Astrazeneca denendi. 65 yaş üstü, kanserliler, ileri derecede diyabet, ileri derecede kalp hastalığı, ileri derecede şeker hastalığı ve immun sistemi baskılayan hastalıklara sahip olanlar kesinlikle Sinovac aşısı vurdurmamalı. Bunları yaptırmak halkı çok büyük bir riske atmaktır."

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu gece itibarıyla yasaklandı Rekor Zam Geldi 'Erdoğan' deyince 'İş Değişti' Sibel Can’ın oğlu Emir Aksüt adeta babasının kopyası! Gözlerden uzak yaşıyordu…