Anasayfa
09 Eylül 2022 ( 1 izlenme )
Reklamlar

Giysilerin bakımı nasıl yapılır? Kıyafetlerin eskimemesi için 4 yöntem

Giysilerin yaşam döngüsü olarak görülen yıkama, saklama ya da tamirat onları yıpratabilir ve sonunda kullanılmaz hale getirebilir. Peki kıyafetlerin kolay kolay eskimemesi için hangi yöntemi uygulamak gerekir?

Moda endüstrisinin çevre üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz. Sistem ve tedarik sorunlarının insanların soluduğu havayı veya yedikleri yiyecekleri daha temiz hale getirmesi moda tutkunlarının yani bizlerin elinde. 

Şık giyinmeyi ve her zaman şık görünmeyi tercih eden moda severlerin burada küçük bir görevi var. Gardırop sürdürülebilirlik kuralını uygulamak kıyafetlerinizi dayanıklı tutacaktır. 

Ayrıca bu uygulamanın cep dostu olduğu da değişmeyen bir gerçektir. Giysilerinizi çok yıkamak yerine havalandırarak başlayabilirsiniz. Peki kıyafetlerin daha hızlı yıpranmasını önlemek için neler yapılabilir?


Daha az yıkayın;
Giysileri çok sık yıkamak aslında içerisindeki dikiş ve ipliğe zarar verebilir. Bu da ömrünü kısaltır. Bunun yerine, gerçekten ihtiyacınız olmadıkça çamaşırlarınızı yıkamak yerine havalandırabilirsiniz. Bu, daha az yıpranmasını sağlayacak ve hem renk hem de kumaş yeniliğini koruyacaktır.

Düşük sıcaklıkta yıkayın;
Bir giysinin ortalama yaşam döngüsü kullanım seviyesini belirler. Yıkama veya kurutma için hangi programı seçtiğiniz çok önemlidir. 30 derece veya daha az sıcaklıkta yıkayacağınız kıyafetlerinizin kalitesini koruyarak şık görünmesinin devamını daha uzun süre sağlayabilirsiniz.