Anasayfa
24 Kasım 2022 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Göz sulanması nasıl geçer?

Göz hijyenini korumak, toz ve birikintileri uzaklaştırmak ve yağ tüketimini korumak için vücut tarafından sürekli olarak gözyaşı üretilir. Normal şartlarda üretilen gözyaşı sıvısı, gözün nem içeriğinin korunmasını sağlar ve damlama yapmaz. 

Ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak gözyaşı üretimi veya gözdeki yaşların perde etkisi nedeniyle gözlerde gözyaşı akma sorunu oluşur. Toplum içinde oldukça yaygın olan gözyaşı, genellikle ciddiye alınmasa da bazı gözlerin veya morlukların belirtisi olabilir. Gün içinde ağlama ya da ağrı gibi bazı etkenlere rağmen sürekli olarak gözlerinin canlanması sorunu yaşayan kişilerin sağlık çevresine başvurmaları ve detaylı bir göz muayenesine ihtiyaç duymamaları gerekir. Sulamaya neden olan problemler tespit edildikten sonra yapılacak basit tedaviler ile bu problem tamamen ortadan kaldırılabilir.

Göz yaşları neden olur?
Gözyaşı, üreme göz sağlığı için çok önemli olan bitkilerin yerine getirilmesini sağlayan bir organizma türüdür. 

Gözyaşı üretimi ile salgılanan bu sıvı, gözü koruyucu maddeden korurken, kuruluğu, göze yabancı cisim kaçmasını ve göz tabakalarının zarar görmesini engeller. İletim sisteminin de bir parçası olan gözyaşı salgısı, üst göz kapaklarının derisinin altında bulunan bezler tarafından üretilir. İçerisinde su ve tuz bulunan gözyaşı damlası, casus her göz kırptığında buradan tüm göze yayılır. 

Gözdeki diğer bezler, gözyaşlarının çok hızlı buharlaşmasını önleyen ve gözün eşsiz kaygan yapısının avucunuzun içine dağılmasını sağlayan yağlar üretir. Gözyaşı kanallarından süzülen gözyaşı buharlaşır ve gözden kaçan gözyaşı üretmeye devam eder. Herhangi bir nedenle gözyaşı üretilmesi durumunda bu durum gözlerde yaşarma sorununu gösterir. Göz sulanması sorunu genellikle tedavi gerektirmez ve kısa sürede sınırlarını aşmaz.

Göz yaşı nasıl tedavi edilir?
Çoğu durumda, göz yaşarması tıbbi müdahale gerektirecek boyutlara ulaşmaz ve gözlerin temizlenmesine özen gösterilmelidir. Göz yaşlarının nasıl oluştuğu. Kendiliğinden iyileşmeyen yırtıklarda sulanma sağlık sorunu muayene ile belirlenebilir ve tedavi planına göre belirlenebilir. 

Kuru göz problemlerini önlemek için düzenli olarak suni gözyaşı kullanımı önerilebilir. Bu şekilde göz kuruluğu sorunu ortadan kalktığı için gün içerisinde kontrol edilmesi yaş geçişini de ortadan kaldıracaktır. Kuruluğa ek olarak, gözde veya göz kapaklarında doğum tespit edilirse doktor göz damlası, ağızdan antibiyotik ve antibiyotik içerenler damlalar reçete edebilir. 

Göz kanalları tıkanmışsa tıkanıklığın nedenine yönelik bir tedavi planı çizilir. Nadiren de olsa cerrahi işlemler, örneğin ağ perdelerin kanallarındaki tıkanıklığı açmak veya yeni bir kanal oluşturmak için gerekli olabilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılmaz Özdil'den Atatürk'e lanet okuyan Erbaş'a sert sözler! DUYANLARI ŞAŞKINA ÇEVİREN OLAY Mansur Yavaş'tan takipçisine: Paylaşımı silmenizi rica ediyorum Ankara Kulis 'Çiller Sahnede'