Anasayfa
22 Kasım 2022 ( 0 izlenme )
Reklamlar

İkinci el araba alıp satarken kuralları çiğneyen 100.000 kişi tespit edildi! Büyük cezalar yolda

İkinci el araba alıp satarken kuralları çiğneyen 100.000 kişi tespit edildi! Büyük cezalar yolda

Maliye ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı, kullanılmış araba piyasasını sıkı bir inceleme altına aldı. 1 yılda 3'ten fazla aracı ruhsatsız satan 100 bin kişi belirlendi. 2. El Alım Satım Komisyonuna uymayanlara tebligat gönderilirken, sadece satıştan elde edilen karın yüzde 40'ına kadar vergi cezası kesilebiliyor.

İkinci el araç alım satım ehliyeti olmayanlar için bir yılda en fazla 3 araç satabilecekleri düzenlenmiştir. Düzenlemenin ardından ikinci el otomobil piyasası yakından takip edildi. Ticaret Bakanlığı yönetmeliği yayımladı, Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi denetimine başladı. Bir takvim yılında komisyonlu satış yapanlar da dahil olmak üzere 3'ten fazla araç satanlar incelendi. 100.000 kişinin kurala uymadığı ortaya çıktı.

"İŞLEMLER BAŞLADI"
Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, bu kişilerin tespiti için trafik tescil bürolarından, noterlerden bilgi alındığının altını çizerek, "Bunun bankacılık sisteminden temin ettiği bilgi ve belgelerle de destekledi. Bu 100 bin kişi haklarında gerekli işlemler yapılmak üzere Gelir İdaresi Başkanlığına oradan da Vergi Dairesi Başkanlığına gönderdi." dedi.

CEZALAR YOLDA
TRT Haber'in haberine göre listede 4'üncü araç satışı tarihine kadar vergi kaydı yaptırmayanlar da yer alıyor. 3'ten fazla ikinci el araç satışı, kullanılmış araç ticareti olarak kabul edilir. Bu şekilde satış yapanlara cezai işlem uygulandı. İlk bildirimler gönderildi.

İZAHATI YETERLİ GELMEYENLERE YASAL İŞLEM BAŞLATILDI
Mali Müşavir Tolu, söz konusu kişilerin her araçtan ne kadar kar ettiklerine dair bilgilerin maliyenin elinde bulunduğunu, mükelleflerin komisyonlarda bu durumla ilgili açıklama yapacağını söyledi. İzahatı yeterli görülmeyenler hakkında yasal işlem yapılacak. Geçmişe dönük vergi mükellefiyeti belirlenecek.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MASTERCHEF BURCU'NUN BAŞINA TALİH KUŞU KONDU Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı ekmek fiyatı konusunda açıklama yaptı Koronavirüse yakalanan Dilek İmamoğlu'ndan açıklama geldi 'Amin' dedi.. 'Çekti Tweeti'