Anasayfa
25 Kasım 2022 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Kalp ağrısı nedir? Kalp ağrısı belirtileri nelerdir?

Kalp ağrısı, insanların acil servisleri en sık arama nedenlerinden biri olan ve başka nedenlerle sıklıkla göğüs ağrısı ile karıştırılabilen bir sağlık sorunudur. 

Göğüs ağrısı, genellikle ölümcül olan kalp krizine işaret ettiği için birçok insanı endişelendiren bir durumdur. Vücuttaki birçok organ ve sistemin hastalıkları göğüs ağrısına neden olabilir. Bu nedenle birçok kişi kalp ağrısını nasıl ayırt edeceğini ve ne zaman ciddiye alacağını merak ediyor. Nedeni ve niteliği ne olursa olsun göğüs bölgesinde hissedilen herhangi bir ağrı ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına bildirilmelidir.

Kalp ağrısının belirtileri nelerdir?
Kalp ya da göğüs ağrısının hissedildiği zamanlarda ağrının yanında bir takım farklı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler ayrıca ağrının nedeni hakkında bilgi verir ve teşhis koymada doktora yardımcı olur. Göğüs ağrısının bir kalp probleminden kaynaklanma olasılığını artıran kalp ağrısı belirtileri şunları içerir:

  • Göğüste basınç ve gerginlik
  • Yorgunluk ve baş dönmesi
  • Sırt, kol ve çene bölgesinde ağrı
  • Nefes darlığı
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Egzersiz veya efor gerektiren aktiviteler sırasında göğüs ağrıları

Kalp ağrısı nasıl tedavi edilir?
Kalp ağrısı tedavisi nasıl planlanır; Ağrıyı tetikleyen hastalık, hastanın sağlık durumu ve yaşı birlikte değerlendirilir ve karar doktor tarafından verilir. Kalp ağrısının nasıl geçeceğini merak eden hastalar için bu soruya cevap olarak verilebilecek tek bir uygulamanın olmadığı, ilaçlar, noninvaziv medikal teknikler ve cerrahi müdahalelerin bir kısmı veya birkaçının tedavi edilebileceği söylenebilir. 

Damar tıkanıklığı sorunu olan hastalara kan sulandırıcı ve kolesterol düşürücü ilaçlar önerilebilir. Ayrıca bazı durumlarda tıkanan damarların balon veya stent uygulamaları ile açılması gerekebilir. 

Daha ileri vakalarda, koroner arter baypas ameliyatı, cerrahi teknikler kullanılarak hasarlı arterleri onarmak için kullanılabilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sedat Peker'in iddialarının odağındaki Halil Falyalı'nın küçük yaştaki oğlunun araba koleksiyonu görenleri hayrete düşürdi. Türk halkının en önce, müşteri yerine vatandaş olmaya karar vermesi gerekir! ‘Melih Gökçek Mansur Yavaş’a çalışıyor’ ATV’den Sedat Peker kararı