Anasayfa
22 Kasım 2022 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Baharat ve bitki satan aktarların sıkça gördüğü besinlerden biri de kantaron yağıdır. Sarı Kantaron ve Sarı Kantaron gibi farklı türleri bulunan sarı kantaron bitkisinin diğer isimleri arasında kılıç otu, binbirdelik otu, kan otu gibi isimler yer almaktadır. 

Otsu bir bitki türü olan St. John's Wort, çiçekli uçları olan mızrak şeklinde dallardan oluşur. Bu dalların uçlarındaki çiçeklerin 8 ila 50 milimetre arasında değişen renkleri bitkinin sarı ya da kırmızı kantaron olarak adlandırılmasını sağlar. Eşsiz yaprakları ile St. John's wort olarak anılmasının nedeni, yaprakları ışığa doğru tuttuğunuzda görünen parlak yağ noktalarıdır. Yaz aylarında çiçekleri açtığında toplanır. 

Yerden yaklaşık 5 santimetre yükseklikten kesilen kantaron kurutulur veya taze olarak işlenir. Kantaron bitkisinin sağlık açısından çok önemli faydaları vardır. Bu nedenle alternatif tıpta ve bitkisel tedavilerde yaygın olarak bulunan değerli besinlerden biridir. Özellikle sarı kantarondan elde edilen yağ, bu faydalı bileşenleri yoğun bir şekilde içerdiği için sağlık alanında birçok farklı amaç için önerilen bir üründür.

Kantaron Otunun Faydaları
Kantaron Yağı, bitkisel tedavi ve alternatif tıp alanlarında sıklıkla bilimsel araştırmalara konu olan ve sağlığa yararlı pek çok etkisinin bilim dünyası tarafından kabul gören nadide bitki türlerinden biridir. Hastalıklara karşı koruma, yaşlanmayı geciktirme ve vücut fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürme gibi önemli faydaları bulunan Kantaron Yağı artık aktarlarda bile kolayca bulunabiliyor. Ancak her bitkisel ürün gibi kantaron yağı da dikkatli kullanılması gereken bir üründür. Çeşitli nedenlerle sürekli ilaç kullanan veya gıda alerjisi olan kronik hastalığı olan kişiler sarı kantaron yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmalı ve önerilen dozları aşmamalıdır.

Kantaron Yağının Saça Faydaları
Kantaron yağı içerdiği değerli maddeler, vitamin ve mineraller sayesinde saç sağlığının korunmasına ve güzelleşmesine de yardımcı olur. Kantaron yağı ile düzenli olarak bakım yapılan saçlar, saç kırılmalarını azaltır, saç dökülmesi büyük ölçüde azalır ve saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. 

Daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olan saçlar, saç dökülmesi önlendiği için daha sık çıkmaya başlayacaktır. Kantaron Yağının saç sağlığı üzerindeki etkileri bununla da sınırlı değil. Kantaron yağı saçın yanı sıra saç derisindeki kepek, kepek ve egzama problemlerinin önlenmesinde de mükemmel bir kurtarıcıdır. Haftada 1 veya 2 kez kantaron yağı ile yapacağınız saç bakım tedavisi ile tüm bu olumlu etkilerden faydalanabilirsiniz. 

Kantaronun yanı sıra sarımsak, argan yağı, zeytinyağı gibi saç sağlığına iyi geldiği bilinen diğer ürünlerle karıştırılarak yapılan karışımla da pek çok olumlu etki elde edebilirsiniz. Karışımı saça ve saç derisine iyice sürdükten sonra yarım saat bekleyip saçınızı yıkayabilirsiniz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BioNTech mi sebep oldu? Ünlü gazeteci hastanede yaşam savaşı veriyor! Mehmet Barlas'tan Kılıçdaroğlu'na çirkin sözler Süleyman Soylu: N'olursunuz bizi zayıf düşürmeyin, bu seçim ders verme seçimi değil Barış Arduç Ve Gupse Özay Çiftinden Müjde