Anasayfa
09 Haziran 2022 ( 10 izlenme )
Reklamlar

Macaristan'da 'savaş tehlikesi' nedeniyle ilan edilen OHAL uygulaması beş ay uzatıldı

Macaristan Parlamentosu bugünkü toplantısında, hükümetin iki hafta önce "savaş riski" nedeniyle ilan ettiği OHAL'i 1 Kasım 2022'ye kadar uzattı.  

Olağanüstü Hal (OHAL) Kasım 2022'ye kadar uzatıldı. OHAL'in uzatılması kararı 116'ya karşı 43 oyla kabul edildi.  Hükümet adına açıklama yapan Adalet Bakanı Judit Varga, bu kararın UkraynaRusya savaşından kaynaklanan tahıl kıtlığının kontrol altında tutulması ve elektriğin sağlanması olduğunu söyledi. gaz ve petrol sektörü hızlı kararlar ile ortadan kaldırılabilir.

Olağanüstü hal, hükümetin ülkeyi kararnamelerle yönetmesine izin veriyor. 

Olağanüstü halin yürürlüğe girdiği 1 Kasım 2022 tarihine kadar, Macar hükümeti parlamentoyu pas geçerek kararlar alma ve uygulama olanağına sahiptir.  Hükümet gerekli görürse bu uygulamayı dilediği kadar uzatabilir, çünkü FIDESZ ve Hıristiyan Demokratlardan oluşan iktidar koalisyonu, Macaristan anayasasına göre de üçte iki çoğunluğa izin veren parlamentoda üçte iki çoğunluğa sahip. iktidardaki siyasi partinin anayasada bazı değişiklikler yapması için, 

Türkiye'deki milletvekili seçimlerinden iki haftadan kısa bir süre sonra yapılan bir anayasa değişikliği.  FIDESZ tarafından önerilen ve Parlamento tarafından üçte iki çoğunlukla onaylanan değişiklik, hükümete “savaş veya doğal afet durumunda gerekli gördüğü takdirde olağanüstü hal ilan etme” yetkisi veriyor. savaş durumunu kapsar.  Viktor Orban hükümeti bu yetkiyi Covid salgını sırasında olağanüstü hal ilan etmek için kullandı ve Macaristan, muhalefetin meşru gerekçeleri olmasına rağmen salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan eden dünyadaki ilk ülkelerden biriydi. 

Salgın nedeniyle ortaya çıkan olağanüstü hal, birçok yönden mecbüriyetten mümkün kılındı

Bu uygulama daha sonra tartışmaya yol açan iktidarın kötüye kullanılması niteliğindeydi.  Muhalefetten gelen eleştirilerin ardından, salgın nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal kapsamında hükümet, tedbirleri en aza indirdikten sonra Meclis'e gelmeden salgınla mücadeleyle ilgisi olmayan bazı konularda kararlar almış, ancak iki hafta sonra alınan tedbirler nedeniyle bu kararları bozmuştu. savaş riskiyle yeniden olağanüstü hal ilan edildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir çift, dışarıda yemek yememeye, sağlıksız gıdalar tüketmemeye ve alkol almamaya dair i̇-ddiaya giriyor. İşte bir yıl sonraki halleri BİM de iktidara baş kaldırdı Erdoğan'ın 'Millet İttifakı'nı parçalama planı' işlemeye devam ediyor "Covid 19 bitmedi, 6. dalga gelebilir"