Anasayfa
14 Mart 2022 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Seçim Kanun Dakka Bir 'Her Şey Serbest'

AKP ve MHP’nin Seçim Kanunu'nda değişiklik teklifi AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tarafından kamuoyuna açıklandı. Teklif kabul edilirse, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum düzenlemesi adı altında seçim yasakları yeniden düzenlenecek.

BAKANLARA SEÇİM YASAĞI VAR CUMHURBAŞKANINA YOK
Kanun teklifine ilişkin konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Teklifin 11. maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum düzenlemesi yapıyoruz. Burada 65. madde başlığı başbakan ve bakanlara ilişkin yasaklar başlığını taşıyor. Bunu ‘bakanlar’a diye düzenleme yapıyoruz. 155. maddesinde ise yine ‘Başbakan’ sözünü madde metninden çıkarıyoruz, bakanların yasaklara uymamaları halinde düzeltme yapıyoruz” dedi.

SEÇİM PROPAGANDASI
Cumhurbaşkanının düzenlemeden muaf tutulup tutulmayacağına dair soruya da yanıt veren Yazıcı, şu ifadeleri kullandı:

‘CUMHURBAŞKANINA BİR YASAK SÖZ KONUSU DEĞİL’
“Cumhurbaşkanı ile ilgili yasaklama sınırlaması söz konusu değil. Dolayısıyla bizim çalışmamızın söz konusu değil. Biz burada uyum düzenlemesi yapıyoruz. Başbakan yok mevzuatımızda onu çıkardık. Uyum düzenlemesinde olmadığı halde kanunda yer alıyor. Bu bir uyum düzenlemesidir.”

SEÇİM PROPAGANDALARINDA KAMU KAYNAKLARI
Söz konusu teklif Meclis’ten bu haliyle geçerse; son 5 yılda toplam 10 milyar 484 milyon lira örtülü ödenek harcaması yapan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt içinde yapacağı tüm seçim propagandalarında kamu olanaklarını sonuna kadar kullanmasının yasal olarak da önü açılmış olacak.

ANAYASAYANIN TARAFSIZLIK İKESİNE AYKIRI
Yasa düzenlemesine ilişkin Gerçek Gündem’e konuşan CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, yasa tasarısının tarafsızlık ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekti. Başarır, şunları söyledi:

‘DEVLET UÇAĞI ARACI PARASIYLA SEÇİM PROPAGANDASI KABUL EDİLEMEZ
“Bu yasa tasarısıyla birlikte Cumhurbaşkanı'nın kamu hizmetlerinden yararlanmasının önü açılacak. Devletin uçağıyla, aracı ve yakıtıyla seçim propagandası yapması kabul edilemez. Tarafsızlık ilkesini iyice yitirmiş olan mevcut Cumhurbaşkanı, karanlık rejimini bu yasa tasarısıyla iyice pekiştirmek istemektedir. İlk seçimden sonra parlamenter sisteme geçişle bu yasal düzenlemeler hemen değiştirilecektir. Tek adam rejiminin ülkeyi sürüklediği durum budur.”

Kaynak: gerçekgundem

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yıldırım'ın yeni görevini açıkladı Tüik Araştırma Sonuçlarını Paylaştı En Yüksek Yoksulluk Oranı Adana ve Mersin’de Halk TV satılıyor mu? Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısında rekor artış