Anasayfa
24 Kasım 2022 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Şimdiye kadarki en zor açıklama! Pentagon'un Türkiye'nin Suriye'deki Hava Saldırılarına Tepkisi

Şimdiye kadarki en zor açıklama! Pentagon'un Türkiye'nin Suriye'deki Hava Saldırılarına Tepkisi

İstiklal'de 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından TSK'nın Suriye ve Irak'ın kuzeyine yönelik hava operasyonları ABD'yi büyük endişeye sevk etti. Pentagon Hava Kuvvetleri Komutanı Pat Ryder, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonunun ABD askeri personelinin güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini ilan ederek şimdiye kadar yapılmış en sert açıklama yayınladı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye'nin terör örgütü PKK/YPG'ye yönelik PençeKılıç Harekatı'na ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

"ABD ASKERİ PERSONELİNİN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR"
Pentagon Hava Kuvvetleri Komutanı Pat Ryder imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonunun ABD askeri personelinin güvenliğini tehdit ettiği ve DEAŞ'la yıllardır süren savaşta tansiyonu artırdığı kaydedildi.

"IRAK'IN EGEMENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR"
Açıklamada şu ifadeler yer aldı; "Savunma Bakanlığı, kuzey Suriye, Irak ve Türkiye'de gerilimi artıran eylemlerden büyük endişe duyuyor. Gerilimin bu şekilde tırmanması, DEAŞ'ın zayıflaması ve yenilmesi için yıllardır süren ilerlemede Küresel Koalisyon'u tehdit ediyor. Suriye'deki son hava saldırıları, yenmek için Suriye'de yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti. Ayrıca, koordinasyonsuz askeri eylemler Irak'ın egemenliğini tehdit ediyor.
"BUGÜNE KADAR Kİ EN SERT TEPKİ"
Açıklamanın sonunda, ABD'nin Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini anladığı, Türkiye ve yerel ortaklarla ateşkes düzenlemeleri için görüşmeye devam edeceği kaydedildi. Reuters haber ajansı, açıklamanın ABD'nin bugüne kadar Türkiye'nin Suriye'deki operasyonuna yönelik en sert tepki olduğunu belirtti. PKK/YPG'nin de bağlı olduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne destek veren ABD'nin kuzey Suriye'de yaklaşık 900 askeri bulunuyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sedat Peker, Berat Albayrak'ın nerede olduğunu açıkladı Güzel Oyuncu Özge Özpirinçci Herkesten Sır Gibi Sakladığı Kızının Yüzünü İlk Kez Gösterdi Görevden alınan Ziya Selçuk'un bir skandalı daha ortaya çıktı! Atatürk Orman Çiftliği’ni yakan “meczup” kim?