Anasayfa
20 Ocak 2019 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Sinop nükleer tehlikeden kurtuldu

Türkiye’de Sinop nükleer santralinin inşaatından sorumlu olan Mitsubishi firması nükleer santrali yapmaktan vazgeçti.

Japan Times gazetesinin haberine göre nükleer santral inşaatlarında artan maliyetler ve Japon iç piyasasından kaynaklı artan ekonomik baskı, dev şirketin projelerini askıya almasına neden oldu.

Gazetenin haberinde, “Hitachi’nin İngiltere’deki projeyi durdurma kararıyla birlikte, Mitsubishi Heavy Industries’in Türkiye’deki planından vazgeçtiği bildirildi” ifadelerine yer verildi.

Dünyada nükleer santralleri kurma yetkinliğine sahip birkaç firmadan biri olan Hitachi de Hindistan, Vietnam ve Birleşik Krallık’taki projelerini bir bir askıya almıştı.

Öte yandan geçen ay BBC Türkçe'den Ilgın Yorulmaz’ın sorularını yanıtlayan Mitsubishi yetkilisi Daisaku İşii, Japonya hükümetinin ve şirketlerinin projeden çekilme niyetinde olduğu iddialarını yalanlamıştı.

Japonya basınına yansıyan bilgilere göre 11 Mart 2011'de Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki kaza ve sızıntı sonrası, yurtiçiyurtdışı santrallerin inşasında eski güvenlik protokollerinin değiştirilmesi ve yenilerinin eklenmesi, Sinop gibi projelerinin maliyetlerini büyük ölçüde arttırdı.

Mitsubishi, fizibilite çalışmasının detaylarını "ticaret sırrı" sayıyor ve paylaşmıyor.

Ancak şirketin hesapladığı 2 trilyon yenlik (18 milyar dolar) ilk maliyetin, bu yılın Temmuz ayında sundukları son gözden geçirilmiş maliyet raporunda 5 trilyon yene (44 milyar dolar) çıkmasını, Türkiye'nin kabul etmediği belirtiliyor.

Japon tarafının ise projenin artan maliyetini karşılamak için elektrik fiyatlarını artırmayı teklif ettiği ancak Türk tarafının kamuoyundan gelecek tepkiler nedeniyle buna yanaşmadığı iddia ediliyor.

Bazı çevreler yaz ayında yaşanan DolarTL kurundaki dalgalanmaların da Türkiye'deki projeyi sekteye uğratan bir başka faktör olduğunu düşünüyor.

Ne var ki durumun Türkiye'ye özgü olmadığı, son zamanlarda Japonya hükümetinin ve Japon şirketlerinin Türkiye dışındaki ülkelerde de nükleer proje finansmanında zorluklar yaşadığı biliniyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Korumalar Ekrem İmamoğlu'nu dışarı çıkarmak istedi Prof. DR. Ertuğrul: Kapalı mekanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske tekrar zorunlu olarak takılmalı Evde Yoğurt Mayalayanlar Bunu Mutlaka Bilmeli İşte Muharrem İnce'nin Memleket Hareketi'nin Kurucular Kurulu'nda yer alan 6 isim