Ana sayfa
19 Kasım 2017 ( 3748 izlenme )
Reklamlar

Sinüzit Tedavisinde 7 doğal yöntem.

Bir noktada, çoğumuz sinüs ağrısı yaşamışızdır.


Sinüs ağrılarının belirtileri soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonlar ile benzerlik gösterir. Sinüsler; burun çevresindeki kemiklerin içindeki boş cephelerdir ve bu cephelerin sıvı üretimiyle beraber; iltihaba bağlı şişme, sinüs bloklarında ağrı ve tıkanıklık, öksürük, burun akıntısı, bazen diş ve alın çevresinde ağrılar meydana gelebilir. Akut sinüzitin aksine, kronik sinüzit bireylerde yıllarca sürebilmektedir.

Evde sinüzit tedavisinde, bireylerin öncelikle doktora gitmeleri gerekir. Sinüs enfeksiyonu varsa; bağışıklık sistemini güçlendirmeli ve sinüzite neden olan faktörlerin etkenlerin ortadan kaldırmaya odaklanmalısınız.

Sinüs ağrısı ve diğer sinüzit etkilerinin azaltmanıza yardımcı olacak 7 doğal evde tedavi yöntemi. 

Evde Sinüzit Tedavisi

Bol sıvı alımı: Bol bol su ve bitkisel çayları için. Vücuda alınan bu sıvılar, ince mukus sıvısının tahriş olan sinüslerden boşalmasına yardımcı olacaktır. Alkol, kafeinli içecekler ve sigaradan kaçının. Bu maddelerin hepsi zaten iltihaplı olan hava yollarının
daha fazla mukus ile tıkanmasına neden olur.

Basınç uygulama
: Tıkalı sinüs kanallarını bir süreliğine de olsa rahatlatmak için, hızlı bir yüz masajı deneyin. En az iki dakika yapılan masaj, daha kolay nefes almanızı sağlayacaktır.

Buhar soluma: Buhar banyosu, sinüslerin rahatlamasına iyi gelen ve evde uygulanabilen bir diğer doğal yöntemdir. Bunun için; bir kaba sıcak su koyun ve içine birkaç damla okaliptüs veya nane yağı ilave edin. Su yüzeyine eğilin ve başınızın arkasına havlu koyarak, buharı soluyun.

Greyfurt çekirdeği: Greyfurt çekirdeği ince bir toz haline getirilip, kurutulduktan sonra, doğal bir antibiyotiğe dönüşür. Burun spreyi şeklinde uygulandığında, mukusun temizlenmesine yardımcı olur ve iltihaplı sinüs dokusuna kök salan mikrobik bakterileri önler.

Acı Biber: Acı biber ve baharatlı gıdalar, mukusun çözülmesine yardımcı olur. Hardal, köri, turp, gibi baharatlar da sinüslerin açılmasını sağlayan gıdalardır.

Zerdeçal: Zerdeçal kökü genellikle Hindistan ve bazı Orta Doğu yemeklerinde yaygın olarak kullanılan, güzel kokulu bir baharattır. Bu baharat, aynı zamanda iyi bir anti-oksidan, anti-inflamatuar içerir. Zerdeçal kökünü demledikten sonra, tatlandırıcı kullanarak tüketmek; sinüs basıncını hafifletilebilir ve mukus gevşer. Burun çevresindeki şişlik hafifler.

Elma Sirkesi: Çiğ ve filtresiz elma sirkesini iki ya da üç yemek kaşığı sıcak suya ilave edin. Bu karışıma tatlandırıcı ekleyerek içebilirsiniz. Böylelikle mukuslar gevşer ve tıkanıklık giderilerek, sinüs basıncı azalır.

Alerjiler, sinüs ağrısını daha da kötüleştirebilir. Ayrıca odadaki kuru hava da sinüs ağrısını şiddetlendirebilir. Bunun için havayı nemlendirici cihazlar kullanmanız gerekmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Süper komik kazalar Yüzük delisi kızlarımız İnanılmaz Şarkı Söyleyen Papağan Kayseri fıkrası:))