Anasayfa
10 Ocak 2022 ( 16 izlenme )
Reklamlar

Somalı madenciyi tekmelemesiyle hatırlanıyor: Ticari ataşe olarak atanan Yusuf Yerkel'in alacağı maaş ortaya çıktı

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 yılında yaşanan maden faciası sonrası eylem yapan madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel, Frankfurt Başkonsolosluğu’na 'ticaret ataşesi' olarak atandı.

Yerkel'in, yeni görevinin ayrıntıları ve kazancı da ortaya çıktı. 

Sözcü gazetesinden Ali Gülen'in haberine göre, Avrupa'nın finans merkezi sayılan Frankfurt gibi önemli bir yere yapılan bu atama Yerkel'i zengin edecek.

Üç ya da dört yıl boyunca görev yapacak Yerkel'in bu sürede, Türkiye'den alacakları şöyle:

1) GRİ PASAPORT VE ÖDEME

Türkiye'den Almanya'ya gidiş masrafları ve ailesinin yol masrafları karşılanacak. Diplomatik statüsü ve dokunulmazlığı olacak. Gri pasaport kullanacak.

2) KESİNTİSİZ 6000 EURO

Almanya'da en az 6000 Euro (yaklaşık 93 bin TL) net maaş alacak, maaşı Ankara'dan havale edilecek ve bunun dışındaki sosyal güvenlik primleri Türkiye tarafından yatırılacak. Emekliliğine büyük katkı sağlanmış olacak.

3) SAĞLIK MASRAFI SGK'YA

Kendisi, eşi ve çocuklarının Almanya'daki “acil olsun olmasın” tüm tedavi masrafları, Euro olarak Türkiye'ye havale edilecek. Bu tedavi masraflarını SGK ödeyecek.

4) EĞİTİM VE ÖZEL OKUL DESTEĞİ

Çocukları özel eğitime ihtiyaç duyarsa, özel okula giderse ya da evinden uzak yabancı dilde (ingilizce) eğitim veren bir okula gidecekse, devlet bunun bir kısmını üstlenecek.

5) EVİNİN KİRASI DA ÖDENECEK

Kıdemine ve kademesine göre, tuttuğu evin büyüklüğü ile kirası da baz alınarak, kira desteği verilecek. Vekaleten değil, asaleten atandığı için bu konuda avantajlı olacak.

6) SIFIR MERCEDES, SINIRSIZ EŞYA

Görev süresi bitip Türkiye'ye dönerken, “naklihane” hakkından yararlanacak ve istediği eşyayı götürebilecek. Yol parasını devletten alacak. Vergisiz olarak 3 yaşından daha genç veya sıfır model Mercedes'i vergisiz olarak Türkiye'ye götürebilecek.

7) SÜPER EMEKLİLİK ŞANSI

Yurt dışındaki görevi sırasında tüm emeklilik primleri yüksekten yattığı için, Türkiye'de süper emekli olabilecek ve normal emeklilerin birkaç katı emekli aylığı hakkı kazanacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SIRRINI AÇIKLADI Eşinin kışkırtmalarıyla, bin bir eziyet edici sözler Seda Sayan kayınvalidesiyle bir araya geldi!. AKP'deki Krizi Yazdı!