Son dakika… AKP’li Yavuz aradaki oy farkını söylemek istemedi

İstanbul'daki yerel seçim sonuçlarına yapılan itirazlarla ilgili açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, bir gazetecinin iki parti arasındaki oy farkını sorması üzerine zor anlar yaşadı. Sanki aradaki oy farkını söylemek istemeyen Yavuz, önce birkaç saniye duraksadı, ardından da tebessüm ederek "Fark 18 binin altına kadar indi" dedi.


AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’daki itiraz süreciyle ilgili bir kez daha kameralar karşısına geçti. AKP’nin oylarının arttığını söyleyen Yavuz, “Sonuç neyse onu kabullenmek gerekir. 1 Nisan’dan itibaren itiraz ettiğimiz süreçte AK Parti’nin lehine değişen oy 11 bin 109’du. Bugün ise 13 bin 969 olmuştur” dedi.

FARKI SÖYLEMEK İSTEMEDİ

Yavuz, bir gazetecinin iki parti oyları arasındaki oy farkını sorması üzerineyse zor anlar yaşadı. Yavuz, önce birkaç saniye duraksadı, ardından da tebessüm ederek, “AK Parti ile CHP arasındaki fark 18 binin altına indi. Bakın 29 binlerden 18 binlerin altına inen bir farktan bahsediyorum” ifadelerini kullandı.

“ÇELİŞKİLİ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Yaptıkları müracaatlarla maddi hata düzeltimi sonucu birtakım oyların gerçek yerine döndüğünü vurgulayan Yavuz, “Bu nasıl oluyor, sandık sayım sonuç cetvelinde farklı rakam, sonuç tutanağında farklı rakam olduğunu tespit ettik. Bunları maddi hata düzeltimi yoluyla düzelttirdik. Sandık sonuç tutanağında da birtakım kaydırmaların olduğunu gördük yer yer. AK Parti’nin aldığı oyu, başka bir partiye kaydırılmış olarak gördük. Hatta o kadarını gördük ki bu verilere esas teşkil eden, sayım döküm cetvelinin boş olduğunu, çelişkili olduğunu gördük. Bunları düzeltiyoruz doğru ama bir de bunları yapanlar var. Bu belgeleri hazırlayanlar var ya da hazırlanmış olan doğru belgeyi kenara koyarak, seçim kurulunun sayfasına taratıp başka belgeyi girenler var. Bütün bunlar bu seçimin sonucundan bağımsız olarak, şimdilik bağımlı olarak düzeltiyoruz bunları. Sonra da Ceza Hukuku ve Seçim Hukuku açısından kim sorumluysa onlar değerlendirilecek ve gereken elbette yapılacaktır” dedi.

“DOĞRU BİR İŞ YAPTIK”

Yavuz, geçersiz oyların tamamına ilişkin bir sayım istediklerini hatırlatarak, “33 ilçede böyle gidiyor. Bir de tüm oyların sayımına ilişkin bir talebimiz vardı. Bu da dört ilçede tamamen, iki ilçede de birer seçim kurulları tarafından yerine getiriliyor. Tüm bunlardan ortaya çıkan sonuçtur 13 bin 969 oy. Bu 13 bin 969 başka yere gitmişken, yargı denetimindeki seçim kurulları ve partilerin de temsilcisinin bulunduğu ortamda belirlenerek, AK Parti hanesine yazılmıştır. Biz sadece bu kadarıyla bile ne kadar doğru bir iş yaptığımızı açıkçası anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Reklamlar