Anasayfa
25 Kasım 2022 ( 0 izlenme )
Reklamlar

YKS tarihi açıklanan seçim tarihi ile çakıştı! ÖSYM sınav takvimini geri çekiyor

YKS tarihi açıklanan seçim tarihi ile çakıştı! ÖSYM sınav takvimini geri çekiyor

ÖSYM internet sitesinde açıklanan sınav takvimine göre, yükseköğretim kurumu sınav oturumlarının 1718 Haziran tarihlerinde yapılacağı açıklandı. Ancak MHP lideri Devlet Bahçeli ve AK Parti kanadının daha önce 18 Haziran'ı seçim tarihi olarak ilan etmesi onları şaşırttı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Biz sınavla seçim takvimini birleştirmiyoruz. ÖSYM bunun üzerinde çalışıyor.” ÖSYM daha sonra sınav takvimi duyurusunu siteden kaldırdı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı dün milyonlarca öğrencinin beklediği haberi duyurdu. ÖSYM internet sitesinde yapılan duyuru ile 2023 sınav takvimi açıklandı.

1718 HAZİRAN TARİHLERİ YKS İÇİN BELİRLENDİ
Buna göre üniversite hayali kuran adayların 17 ve 18 Haziran 2023 tarihlerinde yükseköğretim kurumlarının sınav oturumlarına katılacağı bildirildi. Tebliğde, "2023 yılında ÖSYM tarafından yapılacak sınavlara ilişkin 'ÖSYM sınav takvimi 24 Kasım 2022 günü saat 15.30'da ÖSYM internet adresinde yayınlanacaktır." denildi.

SEÇİM İÇİN 18 HAZİRAN BELİRLENDİ
Ancak bu açıklamanın bahsi geçen seçim tarihine denk gelmesi ortalığı karıştırdı. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri de bu gün yapıldığından herkes "Erken seçim olur mu?" diye düşünüyor. Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Bahçeli, geçen hafta yaptığı açıklamada, "18 Haziran 2023'te kanunlar çerçevesinde seçim yapılacak" diyerek erken seçim olmayacağını açıklamıştı.

AK PARTİ'DEN YANIT: ÖSYM ÇALIŞMA YAPIYOR
AK Parti MKYK sonrası açıklamalarda bulunan parti sözcüsü Ömer Çelik'e bu soru yöneltildi. "Seçim takvimi değişecek mi?" sorusuna yanıt veren Çelik, "Biz sevgili öğrencilerimizin hiçbir sınavını seçim takvimine denk getirmeyiz. Bununla ilgili olarak ÖSYM çalışma yapıyor. Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşırlar. Seçim takviminin değişmesiyle ilgili bir değerlendirmemiz yok. Tabii ki seçim günü sınav olmayacağına göre. Prensip olarak seçim takvimi ile sınav takvimi üst üste gelmez. Onunla ilgili açıklama yapılacaktır." dedi.

ÖSYM TAKVİM DUYURUSUNU KALDIRDI
Bu gelişmelerin ardından ÖSYM'nin sınav takvimine ilişkin yaptığı duyuru hem internet sitesinden hem de resmi Twitter hesabından kaldırıldı. Adaylar şimdi yeni bir ilan bekliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son seçim anketinden çarpıcı sonuçlar İsveç NATO’ya Katılmak İsterken En Ünlü Caddesinde Terör Örgütü Flaması Açıldı Mikrofonu kapalı zannettiler... AKP'li ismin itirafını herkes duydu! İki elti aynı yufkacıya kaçtı! 'Yufka büyüsü' bombası canlı yayında ortaya çıktı...