Anasayfa
01 Ekim 2022 ( 1 izlenme )
Reklamlar

Yunanistan'da ana muhalefet lideri Çipras'tan Türkiye ile ilgili çarpıcı sözler: 2021'de fırsatı kaçırdık

Yunanistan'da ana muhalefet lideri Çipras'tan Türkiye ile ilgili çarpıcı sözler: 2021'de fırsatı kaçırdık

Yunanistan'da ana muhalefet partisi SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras, katıldığı bir televizyon programında dikkat çekici açıklamalar yaptı. Tsipras, Miçotakis hükümetini ABD üsleri üzerinden eleştirdi ve 2021'de Türkiye ile yeni bir gümrük birliği anlaşması imzalama fırsatının da kaçırıldığını söyledi.

ANT1 kanalına konuk olan Tsipras, Yunan hükümetinin ekonomi ve dış politika alanlarındaki eylemlerini değerlendirdi. Tsipras, ulusal egemenlik hakları konusunda tüm Yunanlıların birleştiğini belirtirken, Yunanistan'ın Yunanistan'ın AB'ye verdiği esaslara ilişkin anlaşmaya ilişkin bu ucu açık anlaşma karşılığında ABD'den herhangi bir destek garantisi almamasını eleştirdi. 

“2021 YILINDA FIRSATI KAÇIRDIK”
Yunan hükümetinin benzer şekilde Fransa ile yaptığı savunma iş birliği anlaşmasıyla beklediği desteği de alamadığını savunan Çipras, Türkiye ile 2021'de yeni bir gümrük birliği anlaşması yapılması fırsatının da kaçırıldığını söyledi. Aleksis Çipras, " Avrupa Birliği'nden 2021'de Türkiye'nin Uluslararası Adalet Divanı'na gitmesi kaydıyla yapılacak yeni bir ABTürkiye gümrük birliği anlaşması talep ederek, Ukrayna sorunu üzerine henüz rolü artmamış olan Türkiye'yi, anlaşmayla bağlamaya çalışmamakla kötü ettik." diye konuştu.

"MİÇOTAKİS ANKETLERE GÜVENSE SEÇİME GİDERDİ"
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i önde gösteren anket sonuçlarına güvenmediğini de belirten Çipras, "Ülkede anketlere asıl güvenmeyen kişi Miçotakis. Çünkü eğer 8 puan, 10 puan, 15 puan, 20 puan önde olsaydı kendisi seçime gitmez miydi?" dedi.

EKONOMİ POLİTİKALARINI DA ELEŞTİRDİ
Hükümetin ekonomi politikalarını da eleştiren Çipras, kendi iktidarlarının Yunanistan'ın iflas etmek üzere olduğu özel şartlardaki bir döneme denk geldiğini hatırlatarak, o dönemde politika uygulama imkanının, seçilmiş hükümete değil Troyka'ya ait olduğunu vurguladı. Çipras, SYRIZA iktidarı döneminde borçların ödenmesi ve bütçe fazlası verilmesi için harcanan çabaların bugün daha kötü bir ekonomik tablo oluşmasını önlediğini iddia etti.

"ENERJİ ENFLASYONU YUNANİSTAN'DA YÜZDE 62"
Yunanistan'da pahalılık sorununa dikkati çeken Çipras, "Enerjide Avrupa'da benzeri olmayan bir enflasyonumuz var. Enerji enflasyonu, Yunanistan'da yüzde 62, Avrupa'da yüzde 39." ifadelerini kullandı. Çipras, Avrupa'da enerji şirketlerinin kamulaştırılmasına yönelik bir eğilim olduğuna işaret ederek, Miçotakis'in enerji fiyatlarında uyguladığı politikayı da yetersiz bulduğunu sözlerine ekledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Murat Ağırel’den cezaevi yolunda açıklama MHP'li Başkan paylaştı: 'ÖTEKİ DÜNYADA HESAPLAŞIRIZ' Programına FETÖ yanlısı Hakan Şükür'ü davet eden Oğuzhan Uğur, paylaşımını sildi. Türkiye, ABD'nin Yunanlara yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını kınadı: Adanın silahlanmasına yol açacak