Anasayfa
18 Mart 2023 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanı Erdoğal Seddülbahir'de Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale'de müzeye dönüştürülen Seddülbahir Kalesi ve GeliboluEceabad yolunun açılışını yaptı. Erdoğan, "Ecdadımıza saygının gereğini yerine getiriyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale'de Seddülbahir Sarayı ve GeliboluEceabat Devlet Yolu açılış töreninde konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Milletimizin her ferdinin Türkiye'de güvenli ve huzurlu bir geleceğe kavuşması için engelleri ve bahaneleri kaldırıyoruz. Fırsatlardan yararlanabilmemiz için tek ihtiyacımız olan istikrar ve güven ortamını sürdürmektir.

108 yıl önce Çanakkale'nin geçilmez olduğunu söyleyen, dünyanın en büyük ordularına karşı sinelerini koruyan kahramanlarımızın hatıraları yaşıyor. Dünya tarihini değiştiren bu zafer, milletimizin en zor koşullarda neler başarabileceğinin bir göstergesidir.

Nusret mayın gemisiyle denizde, Çanakkale'de taraf tutan Mehmetçik'le karada destan yazdık. Çanakkale zaferi milletimize milli mücadelemizde mücadele etme ve başarma şevki vermiş ve ardından cumhuriyetimizi kurmuştur.


Çanakkale Zaferi, son dönemde yaşadığımız zorlukların üstesinden gelme motivasyonunu verenlerin başında geliyor. Terörden sokak olaylarına, darbe girişimlerine kadar tüm mücadelelerimizde Çanakkale kahramanlarını örnek aldık. Karşılaştığımız her zorlukta Çanakkale ruhunu hatırlıyor, mücadelemize devam ediyoruz.

Türk asrı vizyonunun temeli Çanakkale'de kazandığımız zaferdir. Biz vazgeçmeyiz, vazgeçmeyiz.

"Ecdadımız Burayı Görebilmeli"

108 yıl sonra şehitlerimizin aziz hatırasını bir kez daha anmak için buradayız. Tarihe saygı ve hatıraların yaşatılması için tarihi eserlerin korunması gerekmektedir. Şehitlerimizi yetiştirerek, emanetlere sahip çıkarak atalarımızı onurlandırıyoruz.

2014 yılında Gelibolu Tarihi Alanlar Başkanlığı'nı kurduk. Çanakkale Destan Tanıtım Merkezi, çevre düzenlemesi ve müzeler sayesinde bölgeyi ecdada yakışır bir hatıra haline getirdik.

Seddülbahir Kalesi de bunlardan biri. Boğaz'ın girişinde 3.5 asır önce inşa edilen Seddülbahir Kalesi, Çanakkale Savaşı'nda da önemli rol oynamıştır. Düşmanın ilk saldırıp gittiği kalenin müze olarak açılmasını uygun görüyorum.

Geçmişini bilmeyen geleceğini belirleyemeyeceği için çocuklarımızın buraları görmesi gerektiğine inanıyorum.

1915 Çanakkale Köprüsü

1915 Çanakkale Köprümüz ile Marmara bölgesini çevreleyen karayolu ağını birbirine bağladık. Saatler süren köprüyü daha önce 6 dakikaya indirdiğimiz köprüyü 2 milyon kişi kullandı. Yüzyıllara hizmet edecek bir soluk borusuna kavuştuk. Bölgede yarattığımız potansiyelin somut sonuçlarını şimdiden görüyoruz.

GeliboluEceabad arasındaki 47 kilometrelik projenin bugün 32 kilometresini devreye alıyoruz. Bugün 4 tüneli de açıyoruz. Ulaşımı 45 dakikadan 25 dakikaya indirerek ziyaretçilere büyük kolaylık sağlayacak. Bu yol sayesinde ülkemiz yılda 161 milyon lira zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacak.

Gelişmeye, büyümeye ve Türkiye'yi hedeflerine yaklaştırmaya devam edecek olan bu yatırımlardır. 20 yılda ülkemize kazandırdığımız her eseri Türk yüzyılının yapı taşları olarak görüyoruz. Daha büyük hedefler ve daha büyük zaferler peşinde koşmanın eşiğindeyiz.

25 Milyon Ton Tahıl

Rusya ile Ukrayna arasında esir mübadelesi ile savaştan sonraki en önemli uzlaşma olan tahıl koridoru bugün sona eriyor. 19 Mart'ta sona erecek olan sözleşme uzatmasını sağladık. 25 milyon ton tahılın 800'den fazla gemi ile taşınmasını sağlayan bu anlaşma, gıda arzının istikrarı açısından önem taşıyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kırk Yıl Düşünseniz Aklınıza Gelmez,-Çürük Dişleri Eski Haline Getiriyormuş Yağ fiyatlarını soran muhabirin üzerine yürüyerek saldırmaya çalıştı Serdar Turgut, Portakal'ın vedası hakkında ne biliyor? Gözaltına alındı