Anasayfa
10 Kasım 2020 ( 3 izlenme )
Reklamlar

Herşey Erdoğan İçin! İşte yeni seçim kanunu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi doğrultusunda, seçim kanununda yapılacak değişikliklerin 5 başlıkta toplandığı ifade edildi. Erken seçim çağrılarının dillendirildiği zaman diliminde AKP tarafından hazırlığı tamamlanan bu düzenlemeye göre, ittifak içinde yer alan partilere de baraj engeli çıkartılacak.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi iktidarını korumak için talimatını verdiği Seçim Kanunu değişikliğinde son aşamaya gelindiği öğrenildi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki komisyon, Seçim Kanunu’nu ‘başkanlık sistemiyle uyumlu hale getirmek’ amacıyla yapılacak değişiklikleri 5 başlıkta topladı. Sabah’ta yer alan habere göre, Yazıcı başkanlığındaki komisyonun belirlediği 5 başlık şu şekilde:

1) İttifaklar için seçim barajı 

2) Milletvekillinin bir partiden diğer partiye geçiş için bekleme süresi 

3) Meclis'teki grup kurmak için yeterlilik sayısı

 4) Dar bölge daraltılmış bölge seçim sistemleri 

5) Muhtarlık seçimlerinin yerel yönetim seçimleri ile değil başka bir günde yapılması Genel hatları belirlenen taslağa göre; ittifak içinde ve dışında farklı baraj uygulanması gündemde. Bu barajın 5'in altında 7'in üstünde olmaması düşünülüyor. Yani bir parti ister ittifak yapsın ister yapmasın en az yüzde barajına sahip olması gerekiyor.

 YENİ SEÇİM KANUNUNDA PARTİ DEĞİŞTİRMEYE YIL ŞARTI 

Seçim kanununda milletvekillerinin bir partiden başka bir partiye geçmeleri için de belli süre öngörülüyor. En son 2018 seçimlerinde yasalardaki boşluk nedeniyle seçimlere az bir zaman kala İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Cumhurbaşkanlığına aday olması için 15 CHP'li vekil İYİ Parti'ye geçmiş, Akşener'in adaylığı kesinleşince tekrar partilerine geri dönmüştü. AKP, Erdoğan’ın önüne engel çıkmaması için, milletvekillerinin parti değiştirmesine yıl şartı getirmeyi planlıyor.

 Bunun için de seçimlere 1 sene kala ya da seçim kararı alındıktan sonra milletvekili geçişlerinin olmamasına ilişkin düzenleme yapılması öneriliyor. Yeni sistemde vekil sayısı 550'den 600'e çıktığı için grup kurma sayısı olan 20 milletvekili şartının 30'a çıkarılması planlanıyor. 

SEÇİM KANUNUNDA MUHTARLIK SEÇİMLERİ DE VAR 

AKP, özellikle büyükşehirlerde muhtarlık seçimlerinin seçim sonuçlarını çok yakından etkilediği görüşünde. Parti kaynakları, muhtarlık seçimleri için vatandaşların kendi yakınları seçilsin diye yaşadıkları büyükşehirlerden nüfus kaydını alarak memleketine taşıdığını, bunun da seçim sonuçlarını etkilediğine dikkat çekiyor. 

Yeni seçim kanunu taslağında bununla ilgili de önemli bir değişiklik öngörülüyor. Bunun için yerel seçimlerle aynı anda yapılan muhtarlık seçimlerinin, 1 yıl önce veya 1 yıl sonra yapılması düşünülüyor. Yine muhtarlık seçim sisteminin tamamen değiştirilmesi, diğer seçimlerde kullanılan pusula sistemine geçilmesi, muhtarların aday olup olmayacaklarının 10 gün önceden YSK tarafından kesinleştirilmesi gibi köklü değişiklikler öngörülüyor. AKP kaynakları, “Muhtar seçiliyor, mazbatasını almaya gidiyor, sabıkası olduğu için mazbata alamıyor. Bu durumda birçok muhtarlık seçimleri yenilenmek zorunda kalıyor. Yeni sistemde tıpkı diğer seçimlerde olduğu gibi aday olup olamayacağı seçimden önce kesinleşecek” ifadelerini kullandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Peker'le pazarlık şartları belli oldu Kadın Mahkumun Yaptığı--HABERİ AÇ Ekonomist AKP'li isimlerden Mansur Başkana yemek... Siyaset bu haberi konuşacak.