Anasayfa
01 Mart 2022 ( 2 izlenme )
Reklamlar

Karar Çıktı 'Köprüler Devam'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN TÜRK'te UkraynaRusya krizininde Türkiye'nin hangi adımları atacağı, Montrö Sözleşmesi'nin nasıl uygulanacağı gibi gündeme dair merak edilenleri soruları yanıtladı.

‘PEK UMUT VERİCİ BİR DURUM YOK’

''Daha fazla insan ölmesinden endişe duyuyoruz'' diyen Kalın, ''Rusya tarafına gerekli telkinlerde bulunuyoruz. Hepsinin nihai amacı bu. Rusya tarafında daha büyük bir sorumluluk var. Karamsar olmak istemiyorum ama gördüğüm tablo iç açıcı değil. Özellikle yaşanan son gelişmeler ile beraber pek umut verici bir durum yok'' ifadelerini kullandı. Kalın'ın açıklamaları şöyle:

‘RUSYA İLE GEMİLERİ YAKMADAN UKRAYNA’YA DESTEK’
''Rusya ile gemileri yakmadan, Ukrayna'ya da destek olacağız. Bir ülkenin işgal edilmesi haklı ve meşru değil. Benim değerlendirmem önümüzdeki bir 10 yıllar daha meşgul etmeye devam edecek. Rusya ile batı arasında kazankazan ilişkisi kurulmalı.”

‘’YENİ DÜNYA DÜZENİ’
“Umarız ateşkes çabaları sonuç verir. Çabalarımız bu yönde. Krize daha geniş bakıldığında çıkarılması gereken dersler var. Soğuk savaş döneminden sonra dünya düzeni tam olarak oturmadı. Sürekli bir düzen arayışı var. Yeni dünya düzeni arayışı çok fazla unsurun olduğu bir konu. Önümüzdeki 10 yıllarda da bunları yaşamaya deva m edeceğiz.

‘YAPTIRIMLAR ZAYIFLATACAK’
“NATO'nun cevabı bence dengeli bir cevaptı. Nükleerin gündeme gelmesi yanlış. Bu süreç Rusya için de değil. Dünyada yalnızlaştırılacak, ekonomik ve askeri olarak zayıflayacak. Rus toplumunda da buna bir tepki olacaktır. Bilim insanları, spor insanlarına yaptırımlar geliyor. Umarız Sayın Putin geniş kapsamlı olarak sonuçları görür. Oturup ciddi olarak konuların konuşulması yönünde çağrı yapıyoruz. Savaşın derinleşmesi herkesin zararına. Dünyada güçlü bir Putin karşısı koalisyon oluştu. Orta vadede bu bir siyasi zafere dönüşmeyecektir.”

‘RUSYA’YA YAPTIRIM YOK’
“Yaptırım paketi gibi bir şey planlamıyoruz. Burada Rusya'nın yeniden stratejik bir hesap yapıp bu savaşı derhal durdurması gerekiyor. Aksi halde bedeller ödemek zorunda kalacaklar.''

Kaynak: Ajanslar/gerçekgundem

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Milyonlar bekliyordu.. 6 adımda çözüm geldi.. Ekrem İmamoğlu’undan mesaj Sokak ortasında Ahmet Hakan: Kılıçdaroğlu'nun vaadi çok kıymetli bir vaattir